101 lat temu urodziła się Helena Marusarzówna, znakomita polska narciarka
Tej postaci większości przedstawiać nie trzeba. Miała zaledwie 23 lata, kiedy Niemcy w Podgórskiej Woli koło Tarnowa ją rozstrzelali. Helena Marusarzówna urodziła się 17 stycznia 1918 roku, czyli w roku, w którym Polska odzyskiwała Niepodległość. Interesuję się historią, zatem chętnie przedstawię postać Heleny.
Warto wspomnieć, że od 1935 roku (pierwszy sukces - wicemistrzostwo kraju), aż do rozpoczęcia II wojny światowej, była najlepszą polską zawodniczką narciarską. Uwaga: Była dziesięciokrotną mistrzynią Polski w biegu zjazdowym i kombinacji norweskiej! Wybuch wojny, atak na Polskę przez Niemcy we wrześniu '39 niestety zatrzymał jej karierę sportową, która z całą pewnością nabrałaby jeszcze szybszego tempa, a kolejne wielkie sukcesy byłyby tylko i wyłącznie kwestią czasu.
fot. Archiwum Ilustracji WN PWN SA © Wydawnictwo Naukowe PWN |
Jako ciekawostkę należy dodać, że młodziutka Helena zagrała dublerkę operowej Halki, Stanisława Moniuszki, której premiera odbyła się w roku 1936. Wtedy też zwrócono uwagę na jej wielki talent i atrakcyjną urodę.
Już po rozpoczęciu działań zbrojnych w Polsce, już w październiku uczestniczyła w polskim ruchu oporu w roli tajnego kuriera komórki "Zagroda” Oddziału Łączności Konspiracyjnej KG SZP-ZWZ do bazy" Romek” w Budapeszcie. Przenosiła pocztę, a dodatkowo przeprowadzała również ludzi górskim szlakiem.
Niestety, w marcu 1940 została złapana, wraz z innymi kurierami, przez słowacką żandarmerię, a następnie trafiła w ręce Gestapo. Miejsce jej pobytu ciągle się zmieniało, mimo okrutnych tortur i bólu, nigdy nie zdradziła żadnej tajnej informacji. Gestapo znalazło w jej bagażu list w języku węgierskim i po wielu miesiącach skojarzyło to z osobą Stefanii Hanauskówny.
Archiwum Muzeum Tatrzańskie |
12 września 1941 roku, zaledwie 23-letnia Helena Marusarzówna została rozstrzelana w Pogórskiej Woli koło Tarnowa. Niemcy pozbawili wówczas życia więcej polskich obywateli. Pośmiertnie została odznaczona Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.
Przypłaciła wojnę życiem, podobnie jak inni znani polscy sportowcy: Janusz Kusociński, Henryk Dobrzański czy Eugeniusz Lokajski.
Przypłaciła wojnę życiem, podobnie jak inni znani polscy sportowcy: Janusz Kusociński, Henryk Dobrzański czy Eugeniusz Lokajski.
Spoczęła na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
Wybitna postać, która poza zasługami sportowymi, odegrała też dużą rolę w historii Polski.
OdpowiedzUsuń